T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Küçükelmalı Tabiat Park’ının Açılışı...

Yayın Tarihi : 9.7.2021

       Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde bulunan Küçükelmalı Tabiat Park'ımızın açılışını yaptı.

         Bilecik programlarına devam eden Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ile Enerji Bakanı Sayın Fatih Dönmez, lavanta bahçesini ziyaretin ardından Pazaryeri ilçesinde bulunan Küçükelmalı Tabiat Parkı'na geldi.

         Küçükelmalı Tabiat Parkı'nın açılış töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Şu anda Küçükelmalı Tabiat Parkı'nı açacağız. Bu parka 12 milyon TL'den fazla para harcadık. Son 3 yıldır Bilecik'e tabiat parkı ve diğer faaliyetler adına sadece 20 milyon TL para harcadık. Bilecik'te 4 tane tabiat parkı var. Türkiye'de 16 olan tabiat parkı sayısı 256 tane olmuş. Recep Tayyip Erdoğan döneminde oldu. Bizlerin yaptığı hizmetler başkasının yaptığının misli değil, karesi şeklinde ilerliyor. 16'nın karesi 256'dır. Tabiat parkımız hayırlara vesile olsun. Halkımız rahat etsin ve güzel zamanlarda kullansın. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmet etmeye geldik" şeklinde konuştu.

          Yeni yatırım çalışmaları tamamlanan tabiat parkının açılışına katılan Bakanlarımıza Genel Müdürümüz İsmail Üzmez ve Bölge Müdürümüz Adil Şencan'da eşlik etti.  Tabiat Parkımızda incelemelerde bulunan Bakanımıza Genel Müdürümüz İsmail Üzmez tarafından yapılan yatırımlara ilişkin bilgiler sunuldu.

       Bakanlarımız tarafından Küçükelmalı göletine ördek salınması ile devam eden program sonunda, Bakanlarımızın ziyaretçi defterine tabiat parkımıza ilişkin duygu ve düşüncelerini yazarak, emeği geçen tüm personele teşekkür ettiler.

        Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz İsmail Üzmez ve Bölge Müdürümüz Adil Şencan Bakanımızın programı kapsamında, Bilecik ili Gölpazarı ilçesinde gerçekleştirilen "Sektör Buluşması Toplantısı"na da katılım sağladı.

           Küçükelmalı Tabiat Parkı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzce 2016 yılında "örnek proje alanları" kapsamında projelendirilmiş, 2018 yılında yapım işlerine başlanmıştır.

              Elektrik, yol, su isale hattı ve fosseptik altyapıları oluşturulmuş, alanda kır lokantası, su deposu, mescit, yöresel ürün satış yeri, yaban hayatı gözlem kulesi, sıhhi tesis, su sporları, WC (5+5), giriş takı ve iskeleler inşa edilmiştir. Ayrıca alanda yürüyüş yolları, 2 adet çocuk oyun alanı, etkinlik alanı, 27 Çardak, 2 pergola, 96 piknik ünitesi, 127 araçlık oto park yapılmıştır.